Naval Ravikant

Naval Ravikant - překlad

Informace v tomto článku vychází téměř výhradně ze článku Naval Ravikant, který jsem vytvořil na české Wikipedii.

Naval Ravikant je indický podnikatel a investor. Je spoluzakladatelem, předsedou představenstva a bývalým generálním ředitelem AngelList.

Historie

Ravikant se narodil v Novém Díllí v Indii v roce 1974. Když mu bylo 9 let, přestěhoval se do New Yorku se svou matkou a bratrem Kamalem. V roce 1991 absolvoval střední školu a následně studoval oboru informatiky a ekonomie na Dartmouth College.

Kariéra

Epinions

V roce 1999 Ravikant spoluzaložil web s recenzemi spotřebitelských produktů Epinions. Získal 45 milionů dolarů rizikového kapitálu od společností Benchmark Capital a August Capital. V roce 2003 se Epinions se souhlasem Ravikanta a ostatních spoluzakladatelů, kteří společnost opustili, spojil se srovnávačem cen Dealtime, i když to znamenalo, že jejich akcie byly oceněny na nulu.

AngelList

V roce 2007 začal Ravikant spoluvytvářet blog s názvem Venture Hacks, který „nabízel podrobné rady pro vyjednávání o termínových listinách, vysvětloval, na kterých částech záleží a která ustanovení jsou falešná.“ Z tohoto blogu se vyvinul AngelList, který Ravikant spoluzaložil v roce 2010 jako platformu pro získávání finančních prostředků od andělských investorů. AngelList provozuje také službu Product Hunt. V roce 2022 dosáhla společnost AngelList ocenění 4 miliardy dolarů. Naval je spoluzakladatelem, předsedou a bývalým generálním ředitelem společnosti AngelList.

Nav.al a obsah

Naval vede podcasty na Nav.al a Spearhead.co, věnuje se především filozofii, podnikání a investování. Byl také hostem podcastů The Joe Rogan Experience, The Tim Ferriss Show, Coffee with Scott Adams, The James Altucher Show, Farnam Street a dalších (odkazy najdete níže).

Eric Jorgenson s Ravikantovým svolením shromáždil Navalovy tweety, eseje a rozhovory o bohatství a štěstí a poté je vydal jako knihu s názvem The Almanack of Naval Ravikant. Předmluvu k ní napsal Tim Ferriss.

Ravikant má kapitolu v knize Tima Ferrisse Nástroje titánů.

Citáty

  • „Ignorujte lidi, kteří hrají statusové hry. Status získávají tím, že útočí na lidi, kteří hrají hry vytváření bohatství.“
  • „Pronajímáním svého času nezbohatnete. Abyste získali finanční svobodu, musíte vlastnit kapitál – část podniku.“
  • „Internet masivně rozšířil možný prostor kariéry. Většina lidí na to ještě nepřišla.“
  • „Nespolupracujte s cyniky a pesimisty. Jejich přesvědčení je sebenaplňující.“
  • „Pokud se specifické znalosti učí, je to prostřednictvím učňovství v praxi, nikoli škol.“
  • „Bohatství vyžaduje páku. Podnikatelská páka pochází z kapitálu, lidí a produktů bez mezních nákladů na replikaci (kód a média).“
  • „Studujte mikroekonomii, teorii her, psychologii, přesvědčování, etiku, matematiku a počítače.“

Zdroj: Překlad tweetstormu Navala Ravikanta

Kde Navala najít

Knihy