Jak se dostat na psychologii v roce 2022?

Vojtěch Bruk
Vojtěch Bruk

Jak se dostat na psychologii v roce 2021? Jestli Vás zajímají tipy k přijímačkám, jak se na přijámačky na psychologii učit nebo to, jak jsem to měl s přijímačkama já… tento článek by mohl být přímo pro vás.

jak se dostat na psychologii v roce 2021?

Článek potřebuje upravit a přizpůsobit momentální situaci. Doufám, že si na to najdu čas co nejdřív, mezitím se mě můžete na cokoliv zeptat na Discordu , kde se setkáte také s ostatními uchazeči (a brzy snad i stávajícími studenty).Vojta

Připojit se na Discord

Odkaz na Discord je: https://discord.gg/WwaPeqs6

Jak se dostat na psychologii v roce 2022? 

Jestli máte v plánu hlásit se letos na psychologii, máte štěstí. Narazili jste totiž na shrnutí to nejdůležitějšího, co potřebujete letos k přijímačkám vědět – jak se dostat na psychologii v roce 2021?otázka, která trápí vás, stejně jako ostatní ve vaší pozici. Studium psychologie není lehké, a o přijímačkách to platí dvojnásob. Byl jsem ve vaší pozici a sám jsem po podobném zdroji neúspěšně pátral. Proto jsem se rozhodl ho vytvořit. Uvařte si tedy kafe, pohodlně se usaďte a pojďme na to.

Kdo jsem

Jmenuji se Vojtěch Bruk a na psychologii jsem se tedy hlásil v roce 2018, hned po dostudování střední školy. S přípravou na přijímačky jsem začal až někdy po novém roce, jelikož do té doby jsem se věnoval online pokeru a myšlenky ohledně VŠ nebyly zrovna něčím, čím bych se v té době zabýval. Nikomu bych podobný přístup nedoporučil, ale jsem živým důkazem, že i když nemáte času nazbyt, tak to jde.

Ačkoliv jsem měl ještě v půlce ledna přečtenou jednu knihu a o psychologii představu jako Hurvínek o válce, dopadlo to dobře. Na FF v Brně jsem se umístil 1/642, na FF UPOL 15/648, na FSS v Brně 24/1023 a na FF UK jsem neprošel přes úplně první kolo. Myslím, že můj úspěch pramenil především z toho, že jelikož jsem neměl příliš času, musel jsem celý proces jaksi „heknout“. O to jak, bych se s vámi rád v tomto článku podělil. Co dělat přes rok. Čím více času vám při čtení těchto řádků do přijímaček zbývá tím lépe pro vás.

Čtyři věci, které vám pomohou dostat se na psychologii v roce 2020

Číst

Obzvláště pokud vás čeká pohovor, tak čtení je rozhodně jednou s nejlepších věcí, kterým můžete svůj čas věnovat. Nejen, že vám přiskáčou položky na seznam přečtené literatury, ale získáte také hlubší vhled do oboru, perspektivu a informace, které vám mohou být nesmírně užitečné při samotném debatování s porotou.

Vřele doporučuji udělat ze čtení rutinu. Sám čtu hned po probuzení a po obědě. Na tom kdy, ale nezáleží. Vyberte si čas, který vám vyhovuje, knihu, která vás zajímá a nechte pracovat ubíhající čas ve váš prospěch! Kdybyste hledali inspirac ke čtení, neváhejte navštívit naši rubriku Knihy.

Testy

Stejně jako se čtením, vytvořte si snesitelnou a zábavnou rutinu a začněte dělat testy (jak oborové, tak obecné). Mějte na paměti, že není cílem uvařit si mozek, kdykoliv k učení sednete. Právě naopak: Vytrvalost > náročnost. Udělejte si učení snesitelným a myslete na přestávky. Více se o testech dočtete v podkapitole níže.

Dobrovolnictví/mimo školní činnost

Dobrovolnictví je svatým grálem pohovorů. Ilustruje váš zájem o obor a na rozdíl od slov je podloženo reálnými činy. Tohoto lze využít dvěma způsoby:

  1. najít si dobrovolnictví, které opravduúzce souvisí s oborem a pravidelně se mu věnovat. Máte-li čas, rozhodně se touto cestou vydejte, protože nejen že budete mít co říct u pohovoru, ale uděláte i kus dobra. Dobrými příklady může být: práce v domově důchodců, pomáhání v Help centrech, doučování dětí se specifickými potřebami/ze slabších sociálních vrstev, dělání společnosti pacientům atd.
  2. Druhá cestu bych pak nazval: leštění kamene, a je vhodná zejména, pokud již nemáte příliš času nebo jako doplněk 1. Tato cesta spočívá v tom, že namísto hledání toho, co byste mohli dělat, najdete, co jste už dělali, a zarámujete to tak, aby porota nabyla dojmu, že to souviselo s psychologií. Ať už jste dělali někdy vedoucího na táboře, hlídali děti jako oper, starali se o mladší sourozence, věnovali se nějakému sportu, nebo psali do školního časopisu. Zamyslete se a postavte kolem této skutečnosti příběh, který na porotu zapůsobí.

SOČ 

Máte-liv yučujícího, který je ochoten se s vámi do práce SOČ pustit, běžte do toho. Spousta lidí o této soutěži ani neví, a i když ví, tak se jim pravděpodobně nebude chtít stejně jako možná vám. Výsledkem však je, že především v prvních kolech nebude konkurence příliš velká a lehce se můžete dostat dál. A máte další věc k pohovoru, kterou můžete jasně ilustrovat svou pracovitost a zájem o obor.

Kde se dá psychologie studovat?

Zde je seznam měst, kde se dá psychologie studovat (pozn. Ostrava a Budějovice nabízí jen bakalářskou úroveň studia)

Příprava na testy

Tréning dělá mistry. Najít si dostupné testy, online i offline, rozhodně nebude nikdy chybou. Také bych vás rád na tomto místě upozornil, že presvědčení, že se testy nedají natrénovat, je rozhodně mýtem. To platí jak pro testy typu OSP/TSP, tak pro testy oborové. Má zkušenost hlavně z filosofických fakult je taková, že jelikož základní penzum znalostí, které po vás někdo chce, se příliš nemění, tak spousta otázek se opakuje téměř doslovně. Odkazy, kde můžete testy trénovat, naleznete níže:

Oborové testy:

Sám jsem strávil většinu střední školy za počítačem, s přítelkyní nebo v casinu – Když jsem se rozhodl hlásit se na psychologii, bylo mi jasné, že konkurenci, která se poslední čtyři roky poctivě učila, už jejich zbraněmi nepředeženu. Rozhodl jsem se proto jen čisté trénování otázek. Žádná teorie. Žádné širší souvislosti. Jen seznamy otázek a jejich vyplňování. Když jsem při opravě narazil na něco, o čem jsem měl pocit, že bych měl něco vědět, dohledal jsem si daný pojem na internetu. 

Projel jsem takto dvě knihy zmíněné níže a nějaké testy na internetu. Tento styl přípravy samozřejmě není optimální, ale pokud nemáte čas, tato cesta může dávat smysl. Otázky se hodně opakují, díky čemuž jsem měl v každém oborovém testu percentil přes 90 – navzdory mé ad-hoc přípravě. 

Knihy otázek:

https://vufind.mzk.cz/Record/MZK01-000812925

Kurzy

V rámci příprav se také můžete zúčastnit řady kurzů. Sám jsem se žádného neúčastnil, ale jestli vás tato možnost láká, níže najdete odkazy na ty nepopulárnější.

Příprava na pohovor – knihy, filmy, praxe

O přípravě na pohovor budu přemýšlet ve třech krocích. 1)Příprava materiálů, které jsou po vás vyžadovány. II) Příprava odpovědí na otázky, které vás mohou potkat + příprava na specifika fakult III) Příprava na odborné okruhy, které dané fakulty předem vypíší.

1)   Příprava materiálů, které jsou po vás vyžadovány.

Zde není příliš co koumat. Přečtěte si požadavky a připravte si: kopii maturitního vysvědčení, seznam přečtené literatury, doklady o všemožné mimoškolní činnosti. Nenechte se překvapit a nepodtrhávejte si sami židli. Připravte si dané náležitosti a soustřeďte se na další kroky. Rámeček: Osobní zkušenost: I když to zní šíleně, živě si pamatuju rozhovor se dvěma lidmi před dveřmi, za kterými na nás čekala komise. Jeden člověk si doma zapomněl maturitní vysvědčení a druhý měl zase místo seznamu literatury seznam filmů, divadel a knih, které mu přišli, že mají jakousi „psychologickou“ tématiku. Příprava formalit vám pohovor nevyhraje. Zanedbáte-li však tento krok, jde o nejjednodušší způsob, jak pohovor prohrát. Udělejte svůj domácí úkol, a pamatujte: jak říkají angličané „Better save than sorry“.

2)   Příprava odpovědí na otázky, které vás mohou potkat + příprava na specifika fakult.

Pohovor se většinou skládá ze dvou částí, přičemž toto je první z nich. Porota se vás bude ptát na otázky. Ptá se na otázky všech. Z toho plynou dvě věci, pokud možno chcete dávat lepší odpovědi než ostatní, a má-li být pohovor alespoň zhruba objektivním, dá se také předpokládat, že otázky, které budete dostávat, se nebudou příliš lišit od otázek kladených vaším kolegům. Jinými slovy: tyto otázky můžete dost dobře odhadnout. Zeptejte se starších spolužáků, kteří pohovor sami zažili. Popřemýšlejte, na co by se vás mohla porota asi tak zeptat …

Především si ale na tyto otázky připravte odpovědi. Je to jako mít bochník chleba: pokud ho nesníte, od hladu vám nepomůže. Snězte tedy svůj bochník a připravte si přesné odpovědi na dané otázky. Pokud to chcete posunout ještě o úroveň dál, neváhejte vzít do rukou videokameru a své odpovědi si natrénovat s její pomocí. Jakkoliv otravným se tento proces může zdát, věřím, že stojí za to jej absolvovat.

3) Příprava na odborné okruhy, které dané fakulty předem vypíší.

Po motivační/diskuzní části pohovoru nastává většinou část, kdy se vás porota zeptá na faktické/odborné otázky, nebo si je vylosujte a následně je vaším úkolem o těchto otázkách s porotou po nějaký čas mluvit. Okruhy, na které se připravit, můžete najít níže.

okruhy Olomouc 

Sám jsem tento okruh dost podcenil a jak asi předpokládáte: učit se odpovědi na testy jako cvičená opice může být k užitku při psaní testů, nicméně při rozhovoru na dané téma jsou díry v této zbroji opravdu bolestnými. Nicméně, i tak jsem si v těchto částech pohovorů vedl celkem obstojně. Má rada je tedy následující: Když nebudete vědět, tak to přiznejte, nicméně zkuste plynule přesunout řeč k oblasti, ve které jste si jistější, nebo přiznejte, že nevíte, ale kdybyste si měli tipnout, tak byste řekli že XYZ protože ZYX. Školy často počítají s tím, že spoustu věcí se teprve naučíte u nich – to, o cojim jde, je, dle mého, především to, jak nad věcmi přemýšlíte, jak se perete s nejistotou, a jak ke vzdělávání přistupujete. Tip: Také se ujistěte, že si doma vyhledáte odpovědi na otázky, které jste u pohovru nebyli s to zodpovědět.

Užitečné zdroje

Jak se dostat na psychologii? 2020

Checklist

  • Začít s testy
  • Praxe/dobrovolnictví/SOČ
  • Příprava na pohovor/knihy

Hodně štěstí do příprav! Neváhejte nás kontaktovat s jakýmikoliv dotazy, připomínkami nebo materiály, které jsme zapomněli zmínit!

Kontaktovat mě můžete na emailu: vojtab.ja@gmail.com

Zanechte první komentář

Podobné příspěvky

Níže nadjete podobné příspěvky.