! Nic v tomto článku není doporučením a vše byste měli nejprve konzultovat s vašim lékařem. !
Nějak se stalo, že všichni očekávají, že budete mít bílé zuby. Nevíte, kdy, jak a proč k tomu došlo, ale je to tak.
Domácí bělení zubů je vlastně takřka novým čištěním zubů.
Nebýt Instagramu a všech vybělených lidí kolem, Vaše přirozeně žluté zuby, by Vám přišli úplně v pořádku. Jenže nepřijdou.
Co tedy s tím? Lze získat perleťové bílé zuby, aniž byste museli utratit majlant?
Ano. Existuje mnoho bezpečných, účinných a cenově dostupných volně prodejných produktů, které váš úsměv rozzáří. Nebo se o to alespoň pokusí. Můžete je používat v pohodlí domova.
A postupně se podíváme na každý z nich. Pojďme ale od začátku, proč máme vlastně “žluté zuby”?
Co způsobuje zažloutnutí zubů?
Některé potraviny mohou zabarvit sklovinu, což je nejsvrchnější vrstva zubů. Kromě toho může žloutnutí zubů způsobit i usazený zubní plak. Tento typ zabarvení však lze obvykle léčit pravidelným čištěním a bělícími prostředky.
Někdy však zuby vypadají žlutě proto, že tvrdá sklovina erodovala a odhalila dentin pod ní. Dentin je přirozeně žlutá kostní tkáň, která se nachází pod sklovinou (zdroj).
Domácí bělení zubů – možnosti
Záleží na vašich cílech a na tom, kolik času a peněz chcete vynaložit. Jako u všeho. Každá možnost má svá pro a proti, s tím, že některé z možností jsou vysloveně nebezpečné.
Pojďme se podívat na jednotlivé možnosti.
Bělení zubů u zubaře
Bělení zubů u zubaře je jiný druh bělení než domácí bělení zubů, takže se jim nebudeme zabývat.
Bělící pásky
Přikládáte je na povrch zubů po určitou dobu. peroxid vodíku odstraňuje skvrny. Můžete očekávat, že vaše zuby zesvětlí asi o pět odstínů.
V České republice – stejně jako v cele Evropské unii často nedostanete tak silné pásky jako například v USA.
Zubní pasty na bělení zubů a kartáčkové přípravky
Aplikujete je před spaním po dobu 2 týdnů. Nedají se asi očekávat zázraky, nicméně o 1 – 2 odstíny pásky rozhodně mohou pomoci.
Bělící násady pro domácí použití
Váš lékař udělá si z vašich zubů výřez, aby vytvořil vhodné násady. K tomu Vám doporučí také silný bělící gel, který můžete používat doma.
Stejně fungují i volně prodejné násady, které však mohou způsobit podráždění a nemusí fungovat tak dobře. Některé volně prodejné soupravy jsou dodávány s ohýbatelným náustkem, což je lepší než univerzální zásobníky. Bělící gely dodávané v těchto sadách nicméně nejsou tak silné jako ty, které dostanete od profesionála.
Vyplachování úst olejem
Vyplachování úst olejem je tradiční způsob pocházející z Indie, který má zlepšit ústní hygienu a odstranit toxiny z těla.
Při této praktice se v ústech rozmíchává olej, aby se odstranily bakterie, které se mohou přeměnit v zubní plak a způsobit zažloutnutí zubů (Zdroj).
Kokosový olej je oblíbenou volbou, protože má příjemnou chuť a nabízí mnoho zdravotních výhod.
Kokosový olej má také vysoký obsah kyseliny laurové, která je známá svou schopností snižovat záněty a ničit bakterie (zdroj).
Několik studií prokázalo, že každodenní vyplachování úst olejem snižuje množství bakterií v ústech spolu se zubním plakem a zánětem dásní (zdroj).
Žádná vědecká studie však neprokázala, že by vyplachování úst olejem bělilo zuby. Je to však bezpečná praktika, která stojí za vyzkoušení. Domácí bělení zubů je nakonec stejně o zkoušení, co vám sedí.
Navíc mnoho lidí tvrdí, že jejich zuby jsou po pravidelném vyplachování úst olejem bělejší a zářivější.
Jak na vyplachování úst olejem?
- Dejte do úst 1 polévkovou lžíci (15 ml) kokosového oleje a olej protlačujte a nasávejte zpět skrz zuby. Kokosový olej je při pokojové teplotě tuhý, takže možná budete muset několik sekund počkat, než se rozpustí.
- Pokračujte ve vytahování oleje po dobu 10-20 minut.
- Nezapomeňte kokosový olej vyplivnout do toalety nebo odpadkového koše, protože by se mohl vrátit do pevné formy, jakmile se dostane do odpadního potrubí, a způsobit ucpání.
Hlavní výhoda této metody bělení zubů je, že se nevystavujete působení kyseliny nebo jiných složek, které narušují sklovinu. Vyplachování úst olejem je tedy bezpečné provádět denně.
Čištění zubů jedlou sodou
Jedlá soda má přirozené bělící vlastnosti, a proto je oblíbenou složkou komerčních zubních past.
Je to mírné abrazivo, které může pomoci drhnout povrchové skvrny na zubech. Jedlá soda navíc vytváří v ústech zásadité prostředí, které zabraňuje růstu bakterií.
Nejedná se o prostředek, který by vám vybělil zuby přes noc, ale časem byste měli zaznamenat rozdíl ve vzhledu zubů.
Věda zatím neprokázala, že čištění zubů obyčejnou jedlou sodou vybělí vaše zuby, ale několik studií ukazuje, že zubní pasta obsahující jedlou sodu může zlepšit zdraví zubů a může mít bělicí účinek.
Jedna studie zjistila, že zubní pasty s obsahem jedlé sody byly výrazně účinnější při redukci plaku, zánětu dásní a krvácení více než běžné zubní pasty bez jedlé sody (zdroj).
Jak na čistění zubů jedlou sodou?
Podle magazínu healthline je ideální následující postup:
Smíchejte 1 čajovou lžičku (6 g) jedlé sody se 2 lžičkami vody (5 ml) a vyčistěte si zuby tout “pastou”. Tento postup můžete provádět několikrát týdně.
Zdroj: healthline.com
Peroxid vodíku k bělení zubů
Peroxid vodíku je přírodní bělicí prostředek, který také ničí bakterie v ústech a standardně je používán k dezinfekci ran (pro svou schopnost zabíjet bakterie).
Mnoho komerčních bělících přípravků obsahuje peroxid vodíku, i když v mnohem vyšší koncentraci, než jakou budete používat doma na své zuby.
Bohužel žádná studie nezkoumala účinky oplachování nebo čištění zubů samotným peroxidem vodíku, ale několik studií analyzovalo komerční zubní pasty obsahující peroxid.
Jedna studie zjistila, že zubní pasta obsahující vyšší množství peroxidu vodíku byla po 12 týdnech účinnější při bělení zubů než zubní pasty, které obsahovaly nižší množství (zdroj).
Jiná studie zjistila, že zubní pasta s peroxidem vodíku byla při redukci zabarvení zubů způsobeného kávou účinnější než jiné typy zubních past – včetně past s obsahem dřevěného uhlí a abrazivních zubních past (zdroj).
Nicméně to však stále obcházíme hlavní otázku:
Je čištění zubů peroxidem vodíku bezpečné?
Ve zkratce se dá říci, že ano (zdroj, pokud nepoužívate silnou koncetraci nebo proceduru neopakujete příliš často. To pak může způsobit podráždění dásní a citlivost zubů.
Existují také obavy, že vysoké dávky mohou způsobit rakovinu, což však nebylo prokázáno (zdroje.
Magazín Heatlhline, pak pro zájemče doporučuje dvě možnosti, jak jej použít:
- Jako ústní vodu – nejběžnější koncentrací peroxidu vodíku v lékárně je 3% roztok. Tuto koncentraci můžete snadno zředit na 1,5 % smícháním stejných dílů peroxidu a vody a tu následně použít jako ústní vodu.
- Dalším způsobem použití peroxidu vodíku je jeho smíchání s jedlou sodou a vytvoření zubní pasty. Smíchejte 2 čajové lžičky (10 ml) peroxidu vodíku s 1 čajovou lžičkou (6 gramů) jedlé sody a jemně si vyčistěte zuby.
Nicméně osobně bych se “experimentům s peroxidem vodíku spíše radil vyhnout a sáhnout po ostantních, bezpečnějších možnostech.
Tipy, jak si udržet bílé zuby
Vynaložili jste čas a peníze na rozjasnění svého úsměvu. Řiďte se těmito tipy, abyste ho takový udrželi:
- Tabák je škodlivý pro vaše zdraví – stejně jako pro vaše zuby. Vyvarujte se ho.
- Omezte konzumaci kávy, čaje, koly a červeného vína. Jednoduchá poučka je: “Pokud by vám daná věc politím zašpinila bílou košili, zabarví vám i zuby. Vzrát na to můžete tak, že budete pít brčkem a tím přední zuby obejdete, dodává Messina.
- Udržujte ústa zdravá.
- Čistěte si zuby dobře alespoň dvakrát denně.
- Používejte bělící zubní pastu.
- Nezapomínejte používat zubní nit.
- Pravidelně navštevujte zubaře a pokud máte možnost nechte si od něj pravidelně zuby vyčistit.
Často kladení dotazy
Funguje domácí bělení zubů?
Podle Matthewa Messina, DDS, který působí jako poradce Americké stomatologické asociace v Clevelandu: “Obecně platí, že žluté zuby mají tendenci se bělit lépe než zuby s šedými odstíny,”. Jak ale dodává “bělení zubů nefunguje na čepičky, korunky, fazety ani výplně. A je tedy možné, že budete muset nejprve nechat zuby obnovit”.
Může mít domácí bělení zubů vedlejší účinky?
Ano. Řada z přípravků na domácí bělení zubů může zvýšit citlivost vašich zubů. K tomu dochází, když peroxid (obsažený v přípravcích) proniká skrz sklovinu, která pokrývá váš zub, a dostává se do kontaktu s nervem. Ve většině případů toto zcitlivění netrvá dlouho. Jak ale dodává opět Messina: Pokud se tak stane nebo pokud vaše dásně změní barvu, navštivte ihned svého zubního lékaře.
Domácí bělení zubů – ldy uvidím výsledky?
Messina říká, že byste měli vědět, zda domácí bělení zubů funguje, asi za týden. Než poprvé použijete volně prodejnou bělící sadu, vyfoťte si svůj úsměv. Druhou fotografii pořiďte o týden později. Obě fotografie porovnejte. Pokud uvidíte změnu, znamená to, že přípravek funguje. Ujistěte se však, že vaše cíle jsou realistické a nechcete mít vyretušované zuby Instagramové hvězdy po třech dnech.
Pokud vaše zuby nejsou po dvou týdnech jasnější, zavolejte svému zubnímu lékaři. “Pokud nemáte dobré výsledky po jedné krabičce bělících pásků, neuvidíte lepší výsledky ani po 10 krabičkách,” říká Messina. Možná budete potřebovat silnější ošetření.
Je domácí bělení zubů bezpečné?
Většina sad na domácí bělení zubů používá bělící činidlo, například peroxid. Studie ukazují, že tento proces je bezpečný. Poraďte se však se svým zubním lékařem, zda jsou vaše zuby dostatečně zdravé. “Chtějte se ujistit, že nemáte žádné skryté problémy, jako jsou zubní kazy nebo parodontóza, které by mohly způsobovat žloutnutí zubů,” říká Messina.
Chcete vidět další témata, o kterých jsem psal? Podívejte se na blog.